ونسان ونگوگ

ونسان ونگوگ

ونسان ونگوگ Vincent van Gogh ۱۸۵۳-۱۸۹۰ شاید یکی از مشهورترین نقاشانی باشد که مردم وی را مجنون درک می کنند. مردی که در جنون و با یک روحی عذاب دیده نقاشی می کرد. ونگوگ کسی بود که گوش خود را برید. نبوغ هنری او و خلق آثار عجیبش در نقاشی های ونگوگ کاملا مشخص است.

ونگوگ به صورت شگفت انگیزی بعد از مرگش به شهرت رسید. شاید باید این نکته را در نظر داشت که در نقاشی های ونگوگ خلاقیت و استفاده از سبک منحصر به فردش موج می زند.

ونسان ونگوگ

 

 

ونگوگ بزرگترین فرزند از خانواده ای شش نفره بود . پدرش کشیش پروتستان بود. خانواده ای که در روستای کوچکی در جنوب هلند زندگی می کردند. ونگوگ جوانی مستقل و ساکت بود که اوقات فراغتش را در اطراف مزرعه می گذراند. در سن ۱۶ سالگی ونسان ونگوگ در مغازه فروش آثار هنری عمویش ، به شاگردی پرداخت. وی به آثار هنرمندان دیگر هلندی نظیر Rembrandt و Frans Hals و دو هنرمند فرانسوی معاصر به نام های  Jean-François Millet و Camille Corot علاقه مند شد . به طوریکه این تاثیر در سرتاسر زندگی ونسان پررنگ بود. ونگوگ از دلالی آثار هنری متنفر بود. علاوه بر این زمانی که درخواست ازدواج او در سال ۱۸۷۴ توسط دختر انگلیسی رد شد و او از زندگی نا امید شده بود.

ونگوگ رنگهای مورد استفاده اش را با مواد موجود در طبیعت مخلوط می کرد و رنگ جدید می ساخت. برای مثال برای رنگ زرد از کرومات سرب و برای رنگ قرمز از حشرات استفاده می کرد البته در اثر گذشت زمان این رنگها تغییر کرده اند. به طوریکه رنگ بنفش مربوط به تابلو اتاق خواب اش به رنگ آبی تبدیل شده و رنگ قرمز آن محو شده و از بین رفته است.

برخی معتقدند که او پس از مشاجره با نقاش بزرگ ، گوگن که دوست صمیمی ونگوگ بود ، گوش خود را برید. یا میگویند که پس از ازدواج برادرش تئو اوگوش خود را بریده و برخی حتی می گویند او گوش بریده اش را به یک فاحشه هدیه کرده است. حتی در میزان بریده شدن گوش هم برخی می گویند که فقط نرمی اش را بریده ولی از تصویر باقی مانده که توسط دکتر فیلیکس ری (دکتر ونگوگ) کشیده شده حاکی از آن است که تمام گوش خود را از تیغ گذرانده.

ونگوگ پس از اینکه در سال ۱۸۸۹ در تیمارستان به صورت داوطلبانه بستری شد ، تابلوی مشهور خود را به نام شب پر ستاره که اکنون در موزه هنرهای مدرن نیویورک سیتی موجود است را کشید. ونگوگ نقاشی را در اواخر سن ۲۷ سالگی و به صورت کاملا خود آموز شروع کرد. نقاشی های اولیه ونگوگ از پالت کدر استفاده شده است. فقر و مشکلات مالی در اکثر آثارش در این دوره مشهود می باشد. ونگوگ نهایتا در سال ۱۸۹۰ در یک مزرعه گندم با یک تپانچه به سینه خود شلیک کرد و دو روز بعد فوت کرد. بقایای این تپانچه درسال ۲۰۱۹ در یک حراجی به قیمت گذاف ۱۸۲۰۰۰ دلار بفروش رسید.