غذاهای سنتی ایران ، غذاهای ایرانی جزو غذاهایی محسوب می شود که اکثرافراد در هر کجای این کره خاکی تمایل دارند تا حتی یک بارهم که شده یکی از آن ها را تست کند و مزه اش را بچشند؛ البته ازحق نگذریم که این غذا های سنتی در هر نقطه از ایران طعم و مزه خاص خودش را به یدک می کشد و شما نمی توانید مزه ای تکراری در آن ها پیدا کنید.

وقتی حرف ازغذاهای سنتی ایرانی می شود مطمئنا اولین غذایی که به ذهن ها خطور می کند، کباب است؛ اما علاوه بر کباب غذاهای متعدد دیگری نیز در فهرست غذا های ایرانی دیده می شود که نباید لذت خوردن آن ها را از دست بدهید. تنوع غذاهای سنتی که اغلب محلی هستند و از طعم های متمایز و خوشمزه ای برخوردارند، می توانند لذت هر سفری را دو چندان کنند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از خوشمزه ترین غذاهای ایرانی را به شما معرفی کنیم.

 

پرطرفدارترین غذای سنتی ایرانی چیست؟


غذا در بین ایرانی ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است. سفره ایرانی سفره ای رنگین است و فرهنگ غذایی این سرزمین نیز فرهنگی بسیار غنی است. در ناحیه های مختلف ایران، به تناسب امکانات موجود، غذاهای محلی گوناگونی تهیه می شود. سرو غذا برای ایرانی بسیار اهمیت دارد آن ها بیشتر ترجیح می دهند تا با تمام اعضای خانواده دریک زمان مشخص غذا را می ل کنند. البته این سنت در زمان های گذشته بیشتر رایج بوده است، امروزه با مدرن شدن جوامع و مشغله های کاری زیاد کمتر اعضای خانواده کنار هم غذا میل می کنند. اماهمچنان این سنت از سنت های خوب ایرانیان می باشد که هنوزپابرجاست. غذا می تواند فرهنگ غنی یک کشور باشد، زمانی که توریست ها به کشور ما مسافرت می کنند برای سرو غذا، ازغذاهای ما میل می کنند، در نتیجه جایگاه غذا بسیار اهمیت دارد. طعم و نوع غذاهای ایرانی با توجه به شرایط آب و هوایی آن منطقه از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب بسیار متفاوت است. خورشت های آبدار با تکه های گوشت، کباب های آبدار و زعفرانی، شیرینی های پر شده با کرم های خوش طعم از جمله پرطرفدار ترین غذا های ایرانی به شمار می آید.

 

معروفترین غذای سنتی ایرانی


غذا خوردن یکی از اصلی ترین نیازهای هر فردی است، اما در مسافرت یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر هم حساب می شود. شکم گردی و رستوران گردی این روز ها به یکی از سبک های گردشگری تبدیل شده است و افراد زیادی هم به چشیدن طعم غذاهای جدید علاقه دارند. به گوشه از ایران که سفرکنید اقوامی را می بینید که با توجه به طبیعت و فرهنگشان غذا های سنتی لذیذی دارند. بین هزاران غذای محلی و سنتی چندین غذا به دیل طعم خیلی خوبی که دارند که از غذا های دیگر معروفند و تغداد طرفدارانشان هم بیشتر و اوازه بعضی از این غذا های ایرانی در کشور های خارجی هم پیچید است. دیزی، کباب کوبیده، آش دوغ، میرزا قاسمی، قرمه سبزی، فسنجان، کوفته تبریزی، کلم پلو شیرازی، اکبرجوجه و غیره از جمله غذا های معروف سنتی ایرانی به شمار می روند.

 

نتیجه گیری:

 

به طور کلی، غذاهای ایرانی جزوه غذایی هایی هستند که بسیاری از مردم به آن علاقه دارند. هر استان از ایران دارای غذاهای متنوعی است و ذائقه غذایی بسیار متفاوت می شود.