هواپیمای جاسوسی آمریکایی یو 2 دراگون لیدی، هواپیمایی که در مرز فضا پرواز می کند
هواپیمای جاسوسی آمریکایی یو 2 دراگون لیدی، هواپیمایی که در مرز فضا پرواز می کند

هواپیمای جاسوسی آمریکایی یو 2 دراگون لیدی، هواپیمایی که در مرز فضا پرواز می کند، هواپیمای جاسوسی آمریکایی یو ۲ دراگون لیدی (U2 Dragon Lady)، برای سال‌ها در اوج جنگ سرد بر فراز آسمان شوروی پرواز می‌کرد. این هواپیما چنان بلند‌پرواز بود که عملا در مرز زمین و فضا حرکت می‌کرد و خلبان‌های U2 باید به کمک ستارگان رهیابی می‌کردند. روس‌ها همیشه می‌دانستند که ناوگان هواپیماهای U2 در حال تماشای آن‌ها هستند، ولی کار زیادی از دستشان ساخته نبود چرا که پوشش راداری شوروی نمی‌توانست آن‌ها را ببیند. روس‌ها فقط یک بار توانستند در سال ۱۹۶۰ یکی از آن‌ها را ردیابی و ساقط کنند. پس از ۶۰ سال از ساخته شدن این هواپیما و باوجود ماهواره‌های پیشرفته‌ی امروزی، U2 همچنان پرواز می‌کند. البته ظاهرا که قرار است در سال ۲۰۱۵ ناوگان آن‌ها بازنشسته ‌شود. قطعا اگر قرار باشد از چند شغل شگفت‌انگیز دنیا نام ببریم، خلبانی هواپیمای U2 یکی از آن‌هاست. با یکی از خلبان‌های U2 مصاحبه کرده‌ایم. «ریچارد هالینگهام» (Richard Hollingham) گزارش می‌دهد.

کاپیتان «هافمن» (Hoffman) قطعا یکی از بهترین خلبان‌های دنیاست. او اکنون یکی از فرماندهان مدرسه‌ی خلبانی نیروی هوایی آمریکا در «پایگاه نیروی هوایی ادواردز» (Edwards Air Force Base) واقع در صحرای موجاوه است. او در این مدرسه جانشین افرادی مثل، «باز آلدرین» (Buzz Aldrin) دومین کسی بر روی ماه قدم گذاشت و «چاک اییگر» (Chuck Yeager) اولین کسی که با سرعت فراصوت حرکت کرد است. در طول راهروهای مدرسه‌ی هوانوردی، عکس‌های قهرمانان مختلف هوانوردی به دیوار چسبانده شده است. جالب اینجاست که بیشتر کوچه خیابان‌های پایگاه ادواردز به نام ۲۰۰ خلبان آزمایشی که جان خود را در راه پیشرفت هوانوردی از دست دادند نام‌گذاری شده است.

کاپیتان هافمن درست مثل قهرمانان خوشتیپ فیلم‌های فضایی است. چهارشانه، بلند قد، دارای چانه‌ی پهن و جذاب. او در سال ۱۹۹۷ از این مدرسه فارغ‌التحصیل شده و تقریبا همه نوع هواپیما، از جنگنده‌های جدید گرفته تا کشتی‌های هوایی هیدروژنی را به پرواز در آورده است. ولی هواپیمای U2 را بیشتر از همه دوست دارد. احتمالا به این دلیل که U2 می‌تواند در ارتفاع ۲۱ کیلومتری از سطح زمین، یعنی دو برابر هواپیماهای مسافربری پرواز کند. در پرواز با U2 احساس فضانوردی به او دست می‌دهد. خیلی خوشحالم که توانستم با او ملاقات و صحبت کنم.

آیا احساس یک فضانورد را دارید؟

همانطور که گفتم، ما شبیه آن لباس‌های تحت فشاری را می‌پوشیم که فضانوردان در جایی مثل شاتل فضایی بر تن می‌کنند. این لباس و احساس تنهایی که در آن ارتفاع زیاد داریم باعث می‌شود تا حد زیادی شبیه به فضانوردان شویم. احساس غالبی که دارم نوعی دل‌کندن از همه‌ی انسان‌ها و چیزهای زمینی است. به خصوص وقتی از آن بالا یک هواپیمای مسافربری را می‌بینم که در ارتفاعی نصف ارتفاع من پرواز می‌کند، تازه می‌فهمم چقدر بالا آمده‌ام و چقدر از همه چیز دور هستند. این احساسی است که مطمئنم فضانوردان در ایستگاه فضایی مقدار بیشتری از آن را دارند.

آیا آن بالا از تیررس موشک‌های زمین به هوا یا هر حمله‌ی دیگری مصون هستید؟

در بیشتر مکان‌هایی که پرواز می‌کنیم فراسوی برد راداری و موشک‌های زمین به هوا هستیم. ولی جاهایی هم وجود دارد که در برابر حملات آسیب‌پذیرتر هستیم. برای آن مکان‌ها لایه‌هایی دفاعی را در نظر گرفته‌ایم تا در ایمنی کامل پرواز کنیم.